Prvá pomoc pri poranení oka a ucha
Poranenie oka
Oko je citlivý orgán a každé jeho poranenie je veľmi bolestivé. Ak nastane takáto situácia, je nutné ju bezodkladne riešiť a odstrániť cudzie teleso či prípadný iný zdroj ťažkostí. Ak hovoríme o cudzom telese v oku, máme najčastejšie na mysli riasu, zrnká prachu, piesok, mušku atď. Hlavnými príznakmi sú bolesť oka, jeho začervenanie, slzenie, pálenie a svrbenie, čo sa prejaví okrem iného tým, že dieťa má snahu si oko úporne trieť.
Prvá pomoc pri poranení oka
Cudzie teleso v oku
V prvom rade sa pokúste dieťaťu zabrániť, aby si oko trelo. Posaďte či položte si ho tak, aby ste do oka dobre videli (najlepšie naproti oknu). Ak je to možné, vyzvite dieťa, aby sa pozeralo nahor a palcom stiahnite spodné viečko (obrázok A).
Pokiaľ je cudzie teleso v oku voľne pohyblivé, chvíľku vyčkajte, či sa samo nevyplaví slzením. Pokiaľ sa to nepodarí, snažte sa o výplach čistou alebo borovou vodou. Vždy vyplachujte smerom od vnútorného kútika von, nikdy naopak. Ak vidíte, že teliesko na bielku oka pretrváva, pokúste sa ho opatrne zotrieť, najlepšie cípom čistej vreckovky. Nikdy nepoužívajte na odstránenie akýkoľvek tvrdý predmet. Ak na oku nič nevidíte, pokúste sa jemne pretiahnuť horné viečko cez viečko spodné (obrázok B a C). Uchopte horné viečko za riasy a zľahka ťahajte smerom dole. Ak je teliesko pod horným viečkom, malo by sa podariť ho týmto spôsobom odstrániť.
Pokiaľ teleso v oku väzí pevne, pamätajte: NIKDY HO NEODSTRAŇUJTE! Iba oko ľahko a veľmi opatrne zakryte, najlepšie vankúšikom sterilnej gázy a obväzom a vyhľadajte lekársku pomoc.
Nezabudnite, že je nutné zakryť aj zdravé oko (tzv. binokulárne krytie), aby sme zabránili pohybu očných buliev, a tým dráždeniu poraneného oka. Pokiaľ by sme kryli len postihnuté oko, bude postihnutý pohybovať aj okom zdravým, a tým bude rohovka neustále dráždená. Tiež nezabudnite neustále dohliadať na dieťa, aby si oko netrelo a nechytalo. Pokiaľ je cudzie teleso väčšie, položte na poranené oko napríklad papierový kornútik, ktorý pevne zafixujte náplasťou.
Chemické látky v oku – poleptanie
- V tomto prípade na nič nečakajte a ihneď oko vyplachujte tečúcou studenou alebo vlažnou vodou (nie prúdom!), od vnútorného k vonkajšiemu kútiku.
- V prípade, že je poleptané len jedno oko, nakloňte dieťaťu hlavu a vyplachujte tak, aby sa chemikália nemohla dostať do zdravého oka.
- Na oko netlačte ani ho netrite.
- Kontaktujte rýchlu zdravotnú pomoc a výplach vykonávajte až do príchodu lekára. Ak je to možné, povedzte lekárovi, o akú chemickú látku išlo. Uľahčíte tým ošetrenie a následnú liečbu.
Úrazy oka
- Najčastejším úrazom oka je tzv. erózia rohovky, čiže jej odrenina. Ide o mechanické poškodenie – poškriabanie. Subjektívne erózie rohovky spôsobujú značné problémy: slzenie, svetloplachosť, bolesť. Prvá pomoc spočíva pri menšom poškodení vo vykvapkaní oka antibiotickými kvapkami či v aplikácii antibiotickej masti, pri väčšom poranení v imobilizácii oka priložením obväzu binokulárne, teda na obe oči súčasne (pozri vyššie). Toto pravidlo platí najmä práve pri poranení rohovky. Ďalším základným pravidlom každej prvej pomoci pri poranení oka je použiť na krytie materiál, pokiaľ možno čo najsterilnejší. Postihnuté dieťa dopravíme k lekárovi.
- Ďalším typom úrazu je tzv. pomliaždenie buľvy. Ide najčastejšie o tupé poranenie, vzniknuté úderom alebo nárazom. Často býva sprevádzané aj poškriabaním rohovky a krvácaním. Ľahké pomliaždenie sa väčšinou zrovná samo, bez následkov. Ťažšie prípady je nutné konzultovať s lekárom.
- Najzávažnejším úrazom je perforujúce poranenie oka. Dochádza k preniknutiu cudzieho telesa do vnútra oka. V tomto prípade je nutné okamžité dopravenie postihnutého na lekárske ošetrenie. Pevne väziaci predmet z oka sami neodstraňujte! Prvá pomoc spočíva (okrem rýchleho transportu do nemocnice) opäť v znehybnení oboch očí čo najčistejším krytím, najlepšie sterilným. V prípade väčšieho predmetu kryjeme postihnuté oko papierovým kornútom, plastovým téglikom atď., aby sme zabránili pohybu telesa v rane.
Poranenia uší
Našťastie, nepatria medzi často sa opakujúce detské úrazy. Najčastejšie ide o vniknutie cudzieho telesa či krvácanie.
Prvá pomoc pri poranení ucha
Cudzie teleso v uchu
Dieťaťu môže do uška vliezť drobný hmyz, prípadne si môže samo vsunúť do ucha malý predmet. Najčastejšie ide o drobný korálik, guľôčku, malú časť hračky a pod. Batoľa nie je schopné samo pochopiť, že tieto veci do uší (očí, pusy atď.) nepatria. Prevencia je teda úplne na nás. Zvlášť nebezpečné sú cudzie telesá, ktoré po navlhnutí môžu v uchu dieťaťu napučať (napríklad hrach, šošovica, fazuľa a pod.) a úplne upchať voľný vchod do ucha a stredoušia. V okolí zväčšeného predmetu dôjde väčšinou k zápalu, môže nasledovať aj porucha sluchu.
Príznaky:
- ucho svrbí, páli, bolí, čo sa prejavuje trením ušnice, plačom, celkovým nepokojom dieťaťa, možno aj zvýšenou telesnou teplotou
- čiastočná hluchota, dieťa zle či vôbec nereaguje na naše slovné výzvy či iný zvukový podnet
Prvá pomoc pri cudzom telese v uchu
- Prvou zásadou je, že na odstránenie cudzieho telesa nikdy nepoužívame ostrý predmet. Môžeme sa pokúsiť, veľmi opatrne, o ľahké vyplavenie telieska z ucha.
- Dieťaťu pridržte hlavu postihnutým uchom nahor a kvapnite mu doň niekoľko kvapiek vody, no len malé množstvo, inak by sme riskovali ďalšie zasunutie predmetu hlbšie do zvukovodu. Potom nakloňte hlavičku dieťaťa na opačnú stranu tak, aby postihnuté ucho bolo dole. Sledujte, či voda teliesko vyplaví.
- Pokiaľ sa táto metóda nepodarí, odvezte dieťa k lekárovi, najlepšie na špecializované pracovisko ORL.
Krvácanie z ucha
- Ak ide o povrchné poranenie ušnice, ošetríme ako každé iné zranenie tohto typu. Ranu očistíme, dezinfikujeme, prípadne sterilne kryjeme. Situáciu je nutné zhodnotiť, či ide o stav, ktorý sme schopní ošetriť vlastnými silami, alebo je lepšie vyhľadať odbornú lekársku pomoc, a podľa toho konať.
- Drobné krvácania vzniknuté pri čistení uší stačí len ľahko dezinfikovať a krytie už väčšinou nie je potrebné. K miernemu krvácaniu z ucha môže tiež dôjsť pri zhoršení ekzému vo vonkajšom zvukovode. V takom prípade sa poraďte s lekárom, ktorý začne liečiť základné ochorenie – t. j. ekzém.
- Pokiaľ má dieťa úraz hlavy alebo spadne na hlavu z výšky a pri krvácaní z ucha vyteká číra tekutina (mozgomiešny mok), môže ísť o veľmi vážne, život ohrozujúce poranenie, a to zlomeninu spodiny lebečnej! V tomto prípade uložte postihnuté dieťa do stabilizovanej polohy alebo na bok na chorú stranu (položte hlavu na toto ucho). Pod ucho dajte podložku z čistej látky alebo ucho len zľahka prekryte a bezodkladne volajte lekársku pomoc.
Pamätajte!
Nikdy sa nesnažte výtok tekutiny z ucha zastaviť!