Prvá pomoc pri poraneniach hrudníka 

Pri poranení hrudníka rozlišujeme dva typy zranení, otvorené a kryté.

Otvorené poranenie hrudníka

Dochádza k prederaveniu hrudnej steny, pričom hrozí veľké nebezpečenstvo poranenia vnútorných orgánov uložených v hrudnej dutine, predovšetkým srdca, pľúc a veľkých ciev. Pri otvorenom poranení hrudnej steny dochádza k prieniku vzduchu do hrudnej dutiny. Vzniká tzv. otvorený pneumotorax (vzduch v hrudníku).

V hrudnej dutine je za normálnych okolností podtlak. Ten je dôležitý na to, aby sme sa mohli nadýchnuť. Dýchanie vo veľkej miere závisí od medzirebrových a prsných svalov. Vďaka nim sa pri nádychu zväčšuje objem hrudnej dutiny a pľúca tak majú dostatočný priestor, aby sa roztiahli a prostredníctvom horných dýchacích ciest nasali vzduch z vonkajšieho prostredia. Uvoľnením svalstva sa hrudník vráti do pôvodnej polohy, pľúca sa zmrštia a dôjde k výdychu.

V prípade otvoreného pneumotoraxu, ktorý vzniká pri každom otvorenom poranení hrudníka, nevniká vzduch pri nadýchnutí len do dýchacích ciest, ale nasáva sa aj otvorom v hrudnej stene do hrudnej dutiny. Tlak v hrudníku sa vyrovnáva s atmosférickým tlakom (vonkajšieho okolia). Pri každom nádychu vniká do hrudnej dutiny vzduch, ktorý utláča pľúca v okolí. Pľúca sa na poranenej strane zmršťujú, čím dochádza k zmenšovaniu dýchacej plochy a zranený sa začína dusiť. Pri výdychu odchádza vzduch z dýchacích ciest, nie však otvorom v hrudnej stene. Dochádza teda k hromadeniu sa prebytočného vzduchu v hrudníku, a po nejakom čase začne vzduch utláčať aj zdravé pľúca a taktiež srdce.

Ide o poranenie bezprostredne ohrozujúce život, a teda jeho rýchle a správne ošetrenie je životne dôležité!

Najčastejšou príčinou otvoreného pneumotoraxu je otvorená zlomenina rebra, pričom dochádza k prerazeniu pľúc. Niekedy môže byť zlomených aj viac kostí naraz, vtedy hovoríme o sériovej zlomenine rebier. Častou príčinou sú aj bodné či strelné poranenia.

Príznaky pneumotoraxu

  • bolesť na hrudi
  • bolestivý kašeľ
  • dýchacie ťažkosti – viditeľná dýchavičnosť, povrchné zrýchlené dýchanie
  • v mieste rany vyteká spenená, jasnočervená krv
  • bledosť pokožky
  • cyanóza (modrasté pery, modré zafarbenie kože a slizníc z nedostatku kyslíka)
  • nebezpečenstvo možného rozvoja šoku
  • pískavý zvuk prúdiaceho vzduchu pri rane

Prvá pomoc pri vonkajšom poranení hrudníka

Po nájdení rany ju musíme okamžite hermeticky uzavrieť. Nebojte sa použiť napr. dlaň svojej ruky. Ak máte k dispozícii gumové rukavice, ideálne sterilné, určite ich použite.

Ak je dieťa pri vedomí, uložíme ho do polosedu (tzv. Fowlerova poloha,), ak je v bezvedomí, uložíme ho po ošetrení rany na hrudníku do stabilizovanej polohy na stranu, na ktorej má ranu – dôjde k čiastočnej fixácii a zmierneniu bolesti.

Ak hrozí rozvoj šoku, čo býva veľmi časté, zvolíme polohu protišokovú (na chrbte, dolné končatiny zdvihnuté o cca 30 cm, či nakloniť celé telo o 30° hlavou dole, ak to však dovoľuje stav zraneného).

Polopriedušný obväz

Ranu kryjeme polopriedušným obväzom Ide v podstate o improvizovaný jednostranný ventil, ktorý znemožní nasávanie vzduchu dovnútra a zároveň v prípade pretlaku vo vnútri hrudníka umožňuje únik vzduchu navonok.

  1. vrstva – sterilné (ak je to možné) krytie – náplasť, sterilná gáza alebo aspoň niekoľkokrát preložená, čistá, prežehlená vreckovka
  2. vrstva – nepriedušná (napr. igelit, ktorý je podľa zákona v povinnom vybavení autolekárničky)
  3. vrstva – náplasťová fixácia z troch strán (štvrtá strana sa ponechá voľná, vždy tá spodná, aby mohla vytekať krv a unikať vzduch z hrudnej dutiny)

Zhotovenie úplne funkčného polopriedušného obväzu býva náročné (obzvlášť keď je rana rozsiahla a veľmi krváca), preto v prípade, že sa nedarí, je vhodné zhotoviť obväz nepriedušný (dôjde k zalepeniu aj štvrtej strany). Tento druh obväzu sa tiež odporúča zvoliť pri otvorenej zlomenine rebra. 

Pamätajte!

Život nezachraňuje sterilné krytie, ale uzavretý pneumotorax! Pracujte rýchlo a na vytvorenie polopriedušného obväzu použite to, čo je poruke. Bezodkladne volajte lekársku pomoc – telefónne číslo 155.

Kryté poranenie hrudníka

Väčšinou vznikajú tupým násilím – stlačením, prejdením, pádom z výšky atď. Do tejto skupiny zranení patria zlomeniny rebier, lopatky či hrudnej kosti a pomliaždenie hrudníka.

Zlomené rebro môže spôsobiť aj tzv. zatvorený pneumotorax, t. j. môže poraniť pľúca vo vnútri hrudníka bez viditeľných známok vonkajšieho poranenia. V takom prípade nemožno otvor, ktorým vniká vzduch do pohrudničnej dutiny, uzavrieť, a preto je mimoriadne dôležité zaistiť čo najrýchlejšie lekárske ošetrenie.

Pomliaždenie hrudníka – hlavným znakom tohto poranenia, podobne ako u zlomenín, je veľká bolestivosť pri dýchaní, ktorá býva hlavnou príčinou nedostatočného dýchania. V tomto prípade pamätajte, že je nutné zranenému nepodávať nič ústami, predovšetkým nie lieky tlmiace bolesť. Iba ho dopravte na lekárske ošetrenie, prípadne, ak to vyžaduje stav zraneného, ​​volajte RZP.