Prvá pomoc pri poranení hlavy
Najmä u detí sú pomerne časté. Pre novorodenecký a dojčenský vek sú typické také, ktoré vznikajú v súvislosti s pádom z prebaľovacieho stola, nezaistenej postieľky či kočíka. U starších dojčiat sú nebezpečné najmä pády spojené s používaním chodúľok, zo schodov, preliezačiek, bicyklov, trojkoliek a pod. Všetky poranenia hlavy v súvislosti s pádmi vznikajú účinkom hrubého násilia na túto oblasť a netreba ich podceňovať.
Hlava – základom
tejto časti tela je lebka, ktorej hlavnou úlohou je chrániť mozog. Ešte pred
narodením je lebka veľmi tvárna. Nie je tvorená iba kosťami, ale vo veľkej
miere aj väzivom. Väzivo je pružnejšie a ohybnejšie ako kosť, má však menšiu
ochrannú funkciu. Ako dieťa dorastá, mení sa toto väzivo na kosti, ktoré sú
spojené tzv. lebečnými švami. Kosti potom začnú plne vykonávať hlavnú ochrannú
funkciu mozgu. Mali by sme mať na pamäti, že akékoľvek poranenie lebky zmenšuje
ochranu mozgu.
Typy poranení hlavy
Povrchové – vonkajšie poranenia hlavy
Typickým predstaviteľom povrchového poranenia je hrča, ktorá vznikne po udrení sa do hlavy. Ďalší zástupcovia povrchových poranení sú rôzne odreniny a tržné či rezné rany. Oblasti tváre, čela aj vlasatej časti hlavy sú silne prekrvené, preto rany na týchto miestach zvyknú výrazne krvácať, aj keď sú malé.
Vonkajšie poranenia hlavy
- hrču na čele chladíme studeným obkladom – pokúsime sa tým zastaviť vznikajúci opuch
- v prípade, že je to možné, umyjeme ranu čistou vodou, prípadne použijeme dezinfekciu (pozor na zasiahnutie očí dezinfekciou)
- na ľahko či mierne krvácajúcu ranu priložíme sterilný obväz. Ak nemáte poruke sterilný obväz, použite čistú látku alebo prežehlenú vreckovku.
- v prípade silnejšieho krvácania použijeme trojvrstvový tlakový obväz: prvá vrstva je sterilný krycí obväz, druhá nerozvinuté ovínadlo, ktorým ranu pritlačíte a nakoniec fixačná vrstva. Ak tlakový obväz presakuje, pôvodnú kryciu vrstvu neodstraňujeme, iba pridáme ďalšiu.
- v prípade, že v rane uviazol cudzí predmet, nevyberajte ho, len ľahko prekryte
- ak je rana väčšia, je nutné chirurgické ošetrenie, prvá pomoc spočíva v dezinfekcii a ľahkom prekrytí.
Pamätajte!
Tlakový obväz na hlave môžeme použiť iba pri vylúčení zlomeniny lebky.
Vnútorné poranenia hlavy
Ak hovoríme o poranení vnútornom, máme najčastejšie na mysli otras mozgu. Charakteristickými príznakmi tohto stavu sú bolesť hlavy, pocit na zvracanie alebo zvracanie. Môže byť prítomná aj krátkodobá porucha vedomia alebo stav, keď si dieťa nepamätá dobu tesne pred úrazom.
Prvá pomoc pri vnútornom poranení hlavy
- pri každom otrase mozgu je nutné vyhľadať lekárske ošetrenie!
- hoci sa stav vo väčšine prípadov v priebehu niekoľkých hodín upraví a vráti do normálu, je nutné minimálne nasledujúcich 24 hodín dieťa pozorne sledovať, či sa neobjaví niektorý z varovných príznakov (viď. nižšie). Pokiaľ sa niektorý z bodov prejaví, neváhajte a dopravte dieťa k lekárovi alebo lekársku pomoc privolajte.
K ďalším závažným vnútorným poraneniam hlavy patrí aj krvácanie do mozgu, ktoré môže byť spojené s opuchom mozgu.
Varovné príznaky upozorňujúce na poranenia hlavy
- silná bolesť hlavy
- svetloplachosť
- pocit na zvracanie
- vracanie
- bezvedomie (hoci len veľmi krátke)
- nadmerná ospalosť, ťažké prebúdzanie dieťaťa
- chrápanie (ak dieťa obvykle nechrápe), hlasné oddychovanie
- porucha videnia
- nerovnaká veľkosť zreníc
- "okuliarový hematóm" – typická modrina okolo očí
- závraty
- zmätenosť
- výtok čírej alebo krvavej tekutiny z nosa alebo ucha
Ak sa objaví naposledy spomínaný výtok čírej alebo zakrvavej tekutiny z ucha alebo nosa, uložte dieťa do stabilizovanej polohy a pod nos alebo ucho mu položte čistú látku alebo podložku. Ak tekutina tečie z ucha, položte dieťa tak, aby mohla samovoľne vytekať. Nikdy sa nesnažte výtok zastaviť! Okamžite volajte rýchlu zdravotnú službu.
Pamätajte!
Nikdy poranenia hlavy, ani najmenšie, nepodceňujte. Pokúste sa zhodnotiť situáciu a konajte. Pri malom povrchnom poranení (odrenina, ľahká hrča na čele atď.) postačí vo väčšine prípadov domáce ošetrenie. V prípade podozrenia na otras mozgu, väčšieho povrchného či hroziaceho vnútrolebečného krvácania neváhajte a buď sami dopravte dieťa do nemocnice, alebo – v prípade pochybností či závažnejších príznakov, ako je napr. výtok tekutiny z ucha, zlomeniny lebky a i. – volajte bezodkladne rýchlu záchrannú službu (číslo 155). Pokiaľ sa nerozhodnete dieťa po úraze hlavy nechať vyšetriť lekárom, je bezpodmienečne nutné minimálne 24 hodín sledovať stav jeho vedomia. V noci si nastavte budík a zobuďte dieťa každé 2 až 3 hodiny, a uistite sa, že nemá známky mozgového postihnutia a neupadá do bezvedomia. Ak má nevoľnosti, výraznú spavosť aj cez deň, pocit na zvracanie, zvracanie alebo poruchu videnia, ihneď vyhľadajte lekára!