Hnačka - diarea

Hnačkou máme na mysli výrazne častejšie vyprázdňovanie stolice, než je obvyklé, väčšinou ide o tri a viac stolíc denne oproti normálu. Stolica býva riedka až vodnatá, páchnuca, niekedy s prímesou krvi či hlienu. Často je sprevádzaná bolesťami brucha, ktoré môžu mať až kŕčovitý charakter. Je tiež nutné zdôrazniť, že hnačka sama osebe nie je choroba, ale príznak rôznych ochorení.

Príčiny hnačky

Najčastejšou príčinou hnačky sú ochorenia tráviaceho ústrojenstva, predovšetkým čriev, ale aj žalúdka, pankreasu či pečene.

  • po požití kontaminovaných (nakazených) potravín,
  • v dôsledku zmeny stravovacích návykov – tzv. cestovateľská hnačka,
  • na základe diétnej chyby (požitie nevhodných potravín, napr. jedla, ktoré je pre
  • dieťa veľmi ťažké, mastné atď.
  • príčinou môže byť aj hormonálna nerovnováha organizmu či duševné vypätie (stres),
  • prípadne ochorenie iných orgánov (napr. štítnej žľazy)

Akútna vs. chronická hnačka

Akútna hnačka býva najčastejšie spôsobená infekciou. Baktérie či vírusy sa prostredníctvom kontaminovanej potravy dostanú ústami do tráviaceho traktu, kde dôjde k ich rozmnoženiu a rozvoju infekcie a zápalu. Dieťa je podráždené, nepokojné, s bruškom na pohmat tvrdým a zdvihnutým. Ako už bolo spomenuté, spolu s hnačkou sa často objavuje aj zvracanie. Ak má dieťa hnačku a zároveň zvracia, je výrazne vyššia pravdepodobnosť, že dôjde k dehydratácii organizmu, poruche rovnováhy krvných iónov (hlavne sodíka), ktorá bez potrebnej liečby môže viesť až k závažnému stavu – metabolickému rozvratu.

Chronická, teda dlhodobá hnačka môže mať rôzne príčiny. Najčastejšie ide o ochorenie tenkého či hrubého čreva a vyžaduje vždy podrobnejšie lekárske vyšetrenie.

Prvá pomoc pri hnačke

  • Sledujte počet a vzhľad stolice, niekoľkokrát za deň merajte teplotu. Dieťa s akútnou hnačkou denne vážte a v prípade veľkého úbytku hmotnosti bezodkladne informujte lekára.

  • Nutné je dodať dieťaťu dostatok tekutín, a tým zaistiť rehydratáciu organizmu. Pri ľahšom priebehu hnačkového ochorenia väčšinou stačíme na doplnenie tekutín sami. Dôležité je zistiť, a pokiaľ možno úplne odstrániť, príčinu hnačky, prípadne zvracanie. Odstráňte rizikové potraviny či ďalšie možné zdroje kontaminácie, umývajte si ruky po každom prebaľovaní, pred prípravou jedla, po kontakte s chorou osobou. Dbajte na to, aby si dieťa umylo ruky po každom použití nočníka alebo WC a pred každým jedlom.

  • Ak zvracia, nepodávame mu nič ústami. Až po upokojení stavu môžeme opatrne (spočiatku po lyžičkách, neskôr v množstve, aké vypije) podať špeciálny rehydratačný roztok, ktorý je možné zakúpiť v každej lekárni. Ďalším vhodným podporným prostriedkom je prírodný čistený íl. O spôsobe jeho prípravy a podávania vás poučí lekár či lekárnik. V prípade, že dojčíte, dieťa neodstavujte. Pokiaľ dojčenie na veľmi krátku dobu prerušíte kvôli zvracaniu dieťaťa, vždy sa snažte navrátiť k materskému mlieku čo najskôr.

  • U batoliat je nutné striktne dodržiavať protihnačkové diétne opatrenia. Vhodné je podávanie ryžového odvaru, varenej mrkvy (mierne osolená a rozmixovaná), suchých zemiakov či nemastnej kaše, z ovocia je možné použiť banán, jablká, prípadne čučoriedky. Hneď ako akútna fáza odznie, prechádzajte postupne na obvyklú stravu, pretože protihnačková diétna strava je energeticky chudobná.

  • Nekomplikované hnačkové ochorenie je často možné zvládnuť bez pomoci lekára. Dieťaťu nasaďte probiotiká, ktoré zoptimalizujú črevnú flóru a stolica sa upraví. Zlepšenie by malo nastať do 48 hodín, u dojčiat do 24 hodín. Pokiaľ však hnačka neustupuje alebo si jej zvládnutím nie ste istí, kontaktujte lekára. Tam, kde sa rozvíja alebo rozvinula ťažká dehydratácia, je potrebná infúzna liečba na úpravu vnútorného prostredia. Je teda nutné dopraviť dieťa čo najskôr do nemocnice, kde mu bude poskytnutá zodpovedajúca terapia.

  • Pri včasnej liečbe, domácej či odbornej, hnačka vo väčšine prípadov čoskoro odznie. Prevenciou detských hnačiek je dôsledná hygiena, u dojčiat dojčenie a izolácia dieťaťa od chorých osôb.

Aké sú príznaky dehydratácie?

  • Mierna – suché pery a sliznica ústnej dutiny, bledosť.
  • Stredná – znížený kožný tonus (kožná riasa sa nevyrovná, tzv. "trčí", alebo sa vyrovnáva veľmi pomaly), apatia, spavosť, vpadnuté oči, horúčka, u dojčiat – vklesnutá, prepadnutá veľká fontanela na temene hlavy.
  • Ťažká – porucha tvorby moču, zmeny krvného obehu, ktoré vedú až k hypovolemickému šoku. Za urgentné príznaky, ktoré sú dôvodom k okamžitému volaniu RZP, považujte poruchu či stratu vedomia, kŕče, absenciu svalového napätia (dieťa je ako handrový panáčik).

Pamätajte!

Čím je dieťa mladšie, tým častejšie býva hnačka komplikovaná zvracaním. To môže viesť k rýchlo sa rozvíjajúcemu závažnému stavu, akým je napríklad život ohrozujúca ťažká dehydratácia.

Zápcha - obstipácia

Zápchu definujeme ako stav, keď má dieťa stolicu menej často, než je obvyklé. Činnosť tráviaceho ústrojenstva sa u jednotlivých detí môže do značnej miery líšiť. Ak je u jedného dieťaťa obvyklé vyprázdňovať sa 2x denne, môže byť u iného úplne prirodzené vyprázdňovanie raz za dva i viac dní. Dôležitá je pravidelnosť. Zápcha môže byť sprevádzaná bolesťami brucha s pocitom plnosti, obťažným, bolestivým vyprázdňovaním, prípadne bolestivým nutkaním na stolicu, avšak bez následného vyprázdnenia. Dieťa môže byť bledé a trpieť nechutenstvom.

Príčiny zápchy

  • nevhodné zloženie stravy
  • nedostatok tekutín, dehydratácia organizmu
  • nedostatok vlákniny v strave (dochádza k spomaleniu črevných pohybov a zahusteniu stolice)
  • nadbytok sladkostí (predovšetkým čokolády), čierneho čaju a pod.
  • nedostatok pohybu – svoje urobí dlhé vysedávanie pri televízii či počítači
  • dlhodobé odkladanie vyprázdnenia (habituálna alebo návyková zápcha)
  • dôsledok nútenia na nočník
  • stres – napr. z nedostatku súkromia či rodinných problémov
  • drobné poranenia v oblasti konečníka, ktoré spôsobujú bolesť, preto dieťa vyprázdňovanie potláča

Prvá pomoc pri zápche 

  • Diéta: Zápchu veľmi často vyliečime jednoduchou zmenou stravy. Zlepšenie stavu by sa malo dostaviť, keď zo stravy vylúčime biele pečivo, sladkosti, kakao, čokoládu a sladené nápoje. Do jedálnička zaraďte viac ovocia a zeleniny, nesladených nápojov, kyslomliečnych produktov a celozrnných potravín (pokiaľ to vek dieťaťa dovolí). Medzi prirodzené preháňadlá patria slivkový kompót, sušené marhule, hrušky, figy. Rovnako ako pri hnačke, aj pri zápche výborne zaberajú probiotiká, prípadne prebiotiká.
  • Pravidelnosť: Postupne sa snažíme navyknúť dieťa na vyprázdňovanie v čase, ktorý mu vyhovuje.
  • Pokoj: Dôležitá je absencia stresu. Nenúťte dieťa na chodenie na nočník násilím, netrestajte ho, naopak zaveďte stratégiu odmeňovania a pozitívnej motivácie. Chváľte, chváľte, chváľte! Problémy v rodine neriešte pred deťmi. Aj tento faktor sa môže podieľať na vzniku zápchy. Dôležité je tiež nezabúdať na dostatok pohybu.

V prípade, že zápcha aj napriek všetkým opatreniam pretrváva dlhšie ako 3 – 5 dní, dieťa odmieta jesť, sťažuje sa na bolesti bruška, prípadne sa v stolici objaví krv, je dobré navštíviť lekára. Vhodné je si početnosť stolice u dieťaťa zapisovať a záznam vyprázdňovania za posledné týždne vziať so sebou k lekárovi, ktorý dieťa vyšetrí a zvolí vhodný liečebný postup.

Pamätajte!

Nikdy nepodávajte dieťaťu preháňadlá bez konzultácie s lekárom.