Prvá pomoc pri otravách
Otrava je chorobný stav vyvolaný prítomnosťou jedu v organizme. Patrí medzi najčastejšie úrazy malých detí a dochádza k nej takmer vždy náhodne, následkom prirodzenej detskej zvedavosti a zároveň nepozornosti dospelých. Stačí ponechať v dosahu čistiace prostriedky po upratovaní, kabelku s tabletami na bolesť hlavy či nedopitý pohár alkoholu. Rozumové schopnosti detí v malom veku zaostávajú za pohybovými, a tak nedokážu adekvátne posúdiť mieru rizika a nebezpečnosť danej látky. Preto je nevyhnutné, a doslova život zachraňujúce skladovať rizikové látky na bezpečnom mieste, úplne mimo dosahu detí. Pri prevencii otráv je dobré myslieť na tzv. princíp vzájomnej solidarity, čím máme na mysli zaistenie prevencie otráv nielen svojich, ale aj cudzích detí.
Príznaky otravy
Odvíjajú sa od typu látky, ktorú dieťa požilo. Všeobecne možno povedať, že u dieťaťa môže nastať:
- bolesť brucha
- zvracanie
- rozvíjajúci sa šok (dieťa je bledé, studené, spotené, má zrýchlený tep)
- kŕče
- apatia, ľahostajnosť
- bezvedomie
Prvá pomoc pri otrave
- Ak je situácia kritická a dieťa je v bezvedomí, skontrolujte, či dýcha. Ak nedýcha, vykonajte kroky nevyhnutné na záchranu života – uvoľnite dýchacie cesty, začnite umelé dýchanie a nepriamu srdcovú masáž. Potom volajte odbornú pomoc (155, 112). Ak je dieťa v bezvedomí a dýcha, uložte ho do zotavovacej prípadne stabilizovanej polohy.
- V ľahších prípadoch sa najskôr snažte zistiť, čo a v akom množstve požilo, kedy k tomu došlo. Ak je to možné, zaistite vzorku jedu, prípadne nádobu, v ktorej sa nachádzal. Ak dieťa zvracia, odoberte vzorku zvratkov na ďalšie vyšetrenie a odovzdajte ho lekárovi či pohotovostnej službe. Pomôžete tým lekárom v identifikácii jedu a jeho množstva.
- Ak podáte dieťaťu tekutiny, tak vždy iba čistú, neperlivú vodu. Mlieko nie je vždy vhodné, pretože niektorým jedovatým látkam uľahčuje vstrebávanie do tela.
- V rámci možností zachovajte pokoj a rozvahu. S dieťaťom manipulujte pokojne, nevyvolávajte v ňom stres svojou úzkosťou či hrozbami. Nepredlžujte pátranie po tom, čo sa stalo, nestrácajte drahocenný čas zbytočnými otázkami, ale v čo najkratšom čase dopravte dieťa k lekárovi.
Pamätajte!
Zvracanie nikdy nevyvolávajte v prípade, že:
- dieťa požilo chemikálie
- je v bezvedomí
- je mladšie ako 6 mesiacov (nemá vyvinutý dávivý reflex)
Zvracanie vyvolajte v prípade požitia liekov, častí jedovatých rastlín či húb do 10 minút po požití. Po dlhšom čase zvracanie nevyvolávajte, najmä ak už pôsobí požitý liek.
PREVENCIA NA 1. MIESTE!
- Čistiace a upratovacie prostriedky skladujte v uzamykateľnej skrinke či miestnosti.
- Kupujte prostriedky, ktoré majú bezpečnostný uzáver.
- Prostriedky chemickej povahy, ak je to možné, nenakupujte do zásoby. Skladujte iba najnutnejšie množstvo.
- Nikdy nepoužívajte na skladovanie chemických prostriedkov neoznačené náhradné obaly, a už vôbec nie obaly dieťaťu známych nápojov. Hrozí zámena obsahu!
- Taktiež všetky lieky, vrátane vitamínových doplnkov, je nutné uchovávať v uzamknutom, dieťaťu nedostupnom priestore.
- Exspirované alebo zvyšné lieky likvidujte vhodným spôsobom. Nikdy ich nevyhadzujte do voľne prístupných košov, ale vráťte ich späť do lekárne.
- Ak je to možné, kupujte lieky s bezpečnostným uzáverom.
- Nezabudnite, že dieťa často napodobňuje dospelých. Neužívajte preto lieky v jeho prítomnosti.
- Nenechávajte lieky nikde voľne položené (napr. na nočnom stolíku). Pamätajte, že dávka niektorých liekov, ktorá je pre dospelého človeka liečebná, môže byť pre dieťa smrteľná!
- Ak je dieťa choré, nepresviedčajte ho, že liek, ktorý musí zjesť, je sladkosť. Vysvetlite mu, že ide o liek, ktorý je určený na to, aby sa uzdravilo.
- Zodpovedným správaním a predvídavosťou chráňte nielen svoje, ale aj iné deti.
Otrava chemikáliami
Dnešné chemické prostriedky určené pre domácnosť sa často vyznačujú príjemnou vôňou, atraktívnou farbou a zaujímavým obalom. To všetko batoľa láka na vyskúšanie a ochutnanie.
Saponáty
Nie sú jedovaté, napriek tomu sú nebezpečné. Po požití týchto látok predstavuje najväčšie nebezpečenstvo vdýchnutie peny vzniknutej pri zvracaní, môže dôjsť k tzv. chemickému zápalu až rozpadu pľúc. Keďže je podráždená sliznica zažívacieho ústrojenstva, môže dôjsť k hnačkám, ktoré môžu spôsobiť dehydratáciu detského organizmu. Nenúťte dieťa na zvracanie, dajte mu napiť malé množstvo vody či mlieka, nikdy však nepodávajte nápoj sýtený bublinkami. Obráťte sa pre radu na lekára, najlepšie ihneď volajte Národné toxikologické informačné centrum (ďalej len NTIC).
Čistiace prostriedky na sklo
Často obsahujú alkohol a po ich požití môže dôjsť k výraznému ovplyvneniu vedomia. Zvracanie sa pokúste vyvolať len vtedy, ak je to skoro po požití a dieťa nejaví známky opitosti. Inak zvracanie nevyvolávajte. Tekutiny podávajte spočiatku iba obmedzene, skôr sa len snažte vyplachovať dieťaťu ústa. Pokúste sa zistiť, akú dávku požilo a vyhľadajte lekára.
Látky s leptavými účinkami
Sem zaraďujeme kyseliny, napríklad prostriedky na čistenie kúpeľní či odstraňovanie vodného kameňa, a lúhy, teda prípravky na odstraňovanie usadenín v odpadoch, na sporákoch či griloch. Po požití týchto látok sa nikdy nesnažte vyvolať zvracanie! Kyseliny a lúhy ťažko poškodzujú sliznice už v prvom okamihu po požití. Po vyvolaní zvracania by sliznice pažeráka a dutiny ústnej boli znovu vystavované účinku látky s leptavým účinkom. Dieťa okamžite dopravte do nemocnice. Nepodávajte mu nič alebo len malé množstvo čistej vody. Vyvarujte sa podaniu sýtených nápojov. Ústnu dutinu vyplachujte pitnou vodou. Nedávajte dieťaťu živočíšne uhlie, samotnému poškodeniu leptavými látkami nezabráni, a navyše by došlo k začerneniu slizníc, čo by značne sťažilo diagnostiku.
Čistiace dezinfekčné prostriedky
Prípravky ako Savo dráždia sliznice pri priamom kontakte, ale aj vo forme výparov. Pri práci s nimi sa môže, najmä v kombinácii s inými prípravkami, uvoľňovať chlór. Ten môže u dieťaťa vyvolať podráždenie dýchacích ciest, dostaví sa kašeľ a môžu sa objaviť aj príznaky pripomínajúce astmu, napríklad dýchavičnosť. V takom prípade okamžite umiestnite dieťa na čerstvý vzduch a zaistite lekársku pomoc. Pokiaľ dieťa niektorú z týchto látok požije, postupujte rovnako ako u lúhov a kyselín.
Vonné a éterické oleje
Majú väčšinou lákavé vône, čím sú pre deti ešte nebezpečnejšie. Pri ich požití dochádza k celkovým prejavom otravy, k lokálnemu postihnutiu sliznice, no hrozí aj riziko vzniku zápalu pľúc.
Benzín
Ten obsahujú mnohé prípravky na leštenie nábytku. V prípade požitia benzínu je najefektívnejšie okamžite vyhľadať lekára. Dieťa je ohrozené predovšetkým rozvojom zápalu pľúc (v prípade, že zvracia a malé množstvo zvratkov vdýchne).
Otrava liekmi
Môže k nej dôjsť náhodou, ale aj nesprávnym dávkovaním liekov rodičmi. Preto je dôležité vždy starostlivo čítať príbalové letáky a v prípade, že neviete zvoliť správne dávkovanie, poradiť sa s lekárom alebo lekárnikom!
Príznaky otravy liekmi
Príznaky otravy liekmi sa líšia podľa typu liekov, všeobecne sa však vyskytuje:
- bolesť brucha a hlavy
- potenie
- bledosť
- porucha vnímania
- porucha videnia
- halucinácie
- ospalosť, alebo naopak hyperaktivita
- poruchy dýchania (zrýchlené, alebo naopak nápadne spomalené)
- zvýšená teplota až horúčka
- zvracanie
Prvá pomoc pri otrave liekmi
- Čím skôr po požití liekov vyvolajte zvracanie. Dieťa prehnite cez koleno, aby malo hlavu nižšie ako trup a podráždite koreň jazyka tupým predmetom, najlepšie prstom.
- Nikdy nevyvolávajte zvracanie u detí mladších ako 6 mesiacov či v bezvedomí! Ak sa vám nepodarí vyvolať zvracanie, nestrácajte čas okamžite vyhľadajte zdravotnú pomoc.
- Po vyzvracaní môžete podať 4 – 10 tabliet živočíšneho uhlia s čistou vodou. Aj keď sa dieťa vyzvracalo a zdá sa byť v poriadku, vyhľadajte odbornú pomoc. Nezabudnite priniesť obal od liekov, prípadne vzorku zvratkov.
Otrava rastlinami a hubami
Príznaky otravy hubami sa, bohužiaľ, prejavia väčšinou až za niekoľko hodín po ich požití, často u viacerých členov rodiny naraz, ak boli omylom skonzumované ako jedlé huby. V tomto čase už nie je možné vyvolať zvracanie ani výplach žalúdka.
Čo sa týka rastlín,
najčastejšie dochádza ku kontaktu s bežne pestovanými rastlinami –
difenbachiou, potosovcom či filodendronom. Otrava sa prejavuje bolesťami
brucha, sťaženým dýchaním, ktoré môže viesť až k zástave dýchania (predovšetkým
po požití listov difenbachie), poruchami vedomia, slinením atď. Nebezpečenstvo
v podobe rastlín číha aj v okolí domov, na záhradách či v parkoch. Zvlášť
nebezpečný je silne jedovatý štedrec ovisnutý, lykovec jedovatý, tis červený
alebo oleander. Nebezpečné sú aj vranovec štvorlistý, ľuľok zlomocný alebo
konvalinky.
Prvá pomoc pri otrave rastlinami a hubami:
- Vyvolajte zvracanie.
- Zaistite vzorku žalúdočného obsahu.
- Pri podozrení na otravu hubami dieťa okamžite prevezte do nemocnice na výplach žalúdka.
- V prípade, že dieťa rastlinu žuje, odstráňte jej zvyšky z jeho úst a poriadne mu vypláchnite ústa čistou vodou.
- Pokiaľ to stav dieťaťa a okolnosti dovolia, kontaktujte NTIC.
- Dieťa dopravte do nemocnice.
Otrava toxickými plynmi
Oxid uhoľnatý (CO)
Otrava oxidom uhoľnatým patrí medzi veľmi časté. Oxid uhoľnatý je plyn bez farby a zápachu, ktorý vzniká najčastejšie pri nedokonalom spaľovaní uhlíka. Stretneme sa s ním najmä pri výfukových plynoch automobilov (pozor na dieťa v garáži!) alebo pri zle spaľovanom uhlí či zemnom plyne, napríklad nedostatočne sajúci komín. Po preniknutí do organizmu sa CO viaže na hemoglobín a pôsobí veľmi toxicky na srdce, pečeň a mozog.
Príznaky otravy oxidom uhoľnatým
Príznaky otravy sa líšia podľa koncentrácie plynu.
Nízka koncentrácia CO:
- nepokoj dieťaťa
- sčervenanie (tehlovo červená tvár)
- závraty
- hučanie v ušiach
- bolesti hlavy
- poruchy zraku
- zrýchlený dych
- zrýchlený pulz
- sladkastá chuť v ústach
- ospalosť
- poruchy vedomia
Vyššia koncentrácia CO:
- bledosť
- zvracanie
- kŕče
- bezvedomie
Vysoká koncentrácia CO:
smrť v priebehu niekoľkých minút!
Otrava oxidom uhličitým (CO2)
Tento plyn vzniká pri každom požiari. Je to bezfarebný, nehorľavý plyn
bez zápachu.
Príznaky otravy oxidom uhličitým
- zrýchlené dýchanie
- nadmerné potenie
- bolesť hlavy
- výrazný nepokoj
- pri vysokej koncentrácii smrť do niekoľkých minút
Prvá pomoc pri otrave oxidom uhličitým
- Zaistite okamžite prísun čerstvého vzduchu, vyneste zasiahnuté dieťa na čerstvý vzduch.
- Ak je potrebné, začnite resuscitáciu.
- Ihneď volajte lekára. Ten môže okrem iného podať aj čistý kyslík.
Otrava alkoholom
Alkohol je najrozšírenejšou návykovou látkou, ktorá je do značnej miery spoločensky tolerovaná. Hoci sa s otravou ako takou stretávame obzvlášť v období dospievania, prvý kontakt s alkoholom majú deti často už v predškolskom veku. Za intoxikáciu pritom považujeme každé požitie či ochutnanie alkoholu, aj malého množstva. Pamätajte, že alkoholová otrava u detí môže prebiehať úplne atypicky a je veľmi závažná už pri oveľa menších hladinách ako u dospelého!
Štádia otravy alkoholom u detí:
- ľahká otrava (do 0,5 promile)– štádium exitačné, euforické – dochádza k strate zábran, dieťa je euforické, má zvýšené sebavedomie, je hyperaktívne, dýchanie aj pulz sú zrýchlené, dochádza k zvýšenému periférnemu prekrveniu (červená tvár, teplá pokožka )
- stredne ťažká otrava (0,5 –1 promile) – štádium hypnotické – poruchy rovnováhy a koordinácie, zvýšený prah vnímania bolesti, častá je nevoľnosť až zvracanie
- ťažká otrava (1 – 2 promile) – štádium narkotické – zmätenosť, vracanie s rizikom vdýchnutia zvratkov, poruchy vedomia a dýchania, bezvedomie
- veľmi ťažká otrava (nad 2 promile) – štádium asfyktické – bezvedomie, podchladenie, apnoické pauzy až zástava dychu, zástava krvného obehu až smrť
Prvá pomoc pri otrave alkoholom
Postup prvej pomoci volíme podľa množstva požitého alkoholu.
Prvá pomoc pri ľahkej intoxikácii:
- Čoskoro po požití alkoholu sa pokúsime vyvolať zvracanie, aby sme zabránili ďalšiemu vstrebávaniu alkoholu do krvi. Veľký pozor je potrebné dávať na prípadné vdýchnutie zvratkov.
- Podávame vodu a sladké, ľahké jedlá. U detí je po požití alkoholu bežná hypoglykémia, teda znížený obsah cukru v krvi, preto je nutné cukry dodať.
Pri stredne ťažkej otrave sa zameriame predovšetkým na:
- predísť podchladeniu
- prevenciu úrazu, ku ktorému by mohlo dôjsť vzhľadom na nepokoj a aktivitu dieťaťa
- predísť možnému vdýchnutiu zvratkov
Pri ťažkej a veľmi ťažkej otrave:
- zaistíme základné životné funkcie
- ak je to potrebné, okamžite resuscitujeme
Pre všetky štádiá otravy alkoholom
- Nepretržité sledovanie dieťaťa, teda či dostatočne dýcha, má priechodné dýchacie cesty a či nedošlo k zástave obehu.
- Vždy voláme RZP – je nutné mať na pamäti, že existuje skryté nebezpečenstvo v podobe alkoholu v žalúdku dieťaťa, ktorý sa neustále vstrebáva, a tým sa otrava môže ďalej zhoršovať.
Uštipnutie hadom
V našich končinách sa v prírode nachádza iba jeden druh jedovatého hada – vretenica. Pokiaľ uštipne zdravého človeka, nejde väčšinou o priame ohrozenie na živote, napriek tomu je nutné zdôrazniť, že uštipnutie týmto plazom nebezpečné je, a to predovšetkým pre veľmi malé deti a alergikov. Hlavnými príznakmi uštipnutia sú opuch v mieste uhryznutia, ktorý sa neskôr môže rozšíriť, potenie, bolesť, nevoľnosť, zvracanie, v najťažších prípadoch sa môže rozvinúť šokový stav s bezvedomím a obehovým zlyhaním.
Prvá pomoc pri uštipnutí hadom
- Predovšetkým je potrebné hada odohnať, aby nedošlo k ďalšiemu uštipnutiu.
- Cieľom ošetrenia je spomaliť vstrebávanie jedu.
- Postihnutú končatinu podložte a znehybnite. Nepoužívajte škrtidlo!
- Podporte voľné krvácanie z rany, nie však pomliaždením.
- Vysávanie jedu či narezávanie rany je mýtus!
- Zaistite, aby dieťa bolo v pokoji s minimálnym pohybom.
- Postihnuté miesto nechajte v zníženej polohe tak, aby bolo pod úrovňou srdca.
- Postihnutého transportujte k lekárovi s minimom jeho vlastného pohybu, najlepšie na nosidlách.
- Po uštipnutí hadom je potrebné vždy vyhľadať odborné lekárske ošetrenie.
- U malých detí a alergikov volajte bezodkladne RZP.
- Neustále sledujte stav dieťaťa! Môže dôjsť k rozvoju šoku
Pamätajte!
Najlepšou ochranou pred uštipnutím hadom je prevencia. Dávajte preto
deťom do lesa vysoké topánky z pevného materiálu a naučte ich, že hady treba
nechať na pokoji. Ako vraví stará známa múdrosť: "Nedráždi hada bosou nohou!"